Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biker

Každé léto bylo pro mě kdysi vrcholem – užil jsem si jak já, tak i moje kolo. Když venku vyloženě nepršelo, vyrazili jsme společně brzy ráno, abychom se pozdě večer, kdy ve městě svítí lampy s nezbytným vějířem roztodivného hmyzu a zní bujaré pokřik místních opilců, vrátili domů. Dávali jsme si oba do těla. Silničky, lesní cesty, táhlé stoupáky a prudké sjezdy. Měli jsme spolu také pár nepsaných dohod. Já promažu pořádně řetěz, ty mě povezeš až se namažu zas já. A nikdy nebudeme mluvit o tom, co jsme zažili onoho hnusného, parného léta roku 1968. Alespoň dokud neuplyne hezká řádka let.

Já ještě žiju, můj věrný společník odpočívá svůj sen na půdě. Přikrytý pod plachtou, kdykoliv připraven vám potvrdit mé vyprávění. Naposledy když jsme spolu mluvili, byl jeho hlas dýchavičný. I těch přestávek bylo víc než obvykle. No, snad jsme se rozhodli správně.

Takže snad můžu vyprávět co se onoho léta vlastně stalo. Bůh i kolo mi odpusť.

Ráno bylo pod mrakem, což znamenalo jediné. Dopoledne se postupně vyjasní, silnice i vzduch se rozpálí, aby se odpoledne vše pod prudkým slejvákem zase umylo. Jasné jako facka. Onoho dne jsem měl naplánovanou cestu, která vedla částečně po silnici, po mírném stoupání se stáčela do lesa, kde nás čekal náročný, mnohakilometrový stoupák, končící vesničkou. Tam jsme plánovali pauzu, s nezbytným pivkem.

Po silnici to byla pohoda. Žádný protivítr, minimální provoz. Slunce už začalo slušně pálit. Po hodince jsme zajeli na lesní cestu. Zvedl jsem se ze sedla a zabral. Přehazovačku jsem si šetřil (byl osmašedesátý, nezapomeňte!). První záchytný bod a také odpočinek tvořil zanedbaný můstek přes vyschlý potok. Měl se objevit za zatáčkou, takže jsem zabral ještě víc, abychom tam byli co nejdříve. Hlavu jsem měl skloněnou, dával jsem pozor, abych nenajel na některý z kořenů. Dodnes si myslím, že právě skloněná hlava a možná i zarputilý výraz mi zachránily život. Dvě kulky, které mi prosvištěly kolem hlavy, se zaryly do stromu vedle mě. Neslyšel jsem je. Pamatuju si také jak můj věrný společník cuknul chvíli před tím stranou. Třetí kulka škrábla o rám a odrazila se do kapradí. Zastavil jsem s otevřenou pusou.

Slyšel jsem řehot. Utřel jsem si pot z očí a sledoval blížící se postavu. Hajný? Podíval jsem se pozorněji. Ne, voják. Uniforma mi ale nějak neseděla. Zarostlá tvář a šikmé oči mě udivily ještě víc. Mongol došel ke mně. Chvíli jsme se na sebe jen tak dívali. Začal se znovu smát. Pak konečně promluvil. Panebože, on to byl Rus! Nevěřícně jsem na něj zíral. Kde se tady doprdele bere Rus?

Ruce jsem měl stále na řidítkách, když mi naznačil, abych slezl z kola. Moc se mi nechtělo. Úsměv mu zmizel a začal připomínat jednoho ze svých dávných předků, kteří plenili a ničili vše, co jim stálo v cestě. Z předchozího monologu, v mizerné ruštině, jsem vyrozuměl, že zběhl od své jednotky. Nebo se ztratil? Už se mi to trochu plete. Však mi na poslední návštěvě dcera říkala, že nesmím zapomínat brát ty prášky. Ale k věci. Slezl jsem z kola a opatrně ho pustil na zem. Samopalem mi dal najevo, abych odstoupil ještě víc. Možná mu začalo i svítat, že by nás tady mohlo být víc. Zachmuřil se ještě víc. Chvíli se ještě rozmýšlel (jestli mě má odprásknout, na to vemte jed!), aby rychle nasedl na mé kolo a dal se po postranní cestě hlouběji do lesa. Výsměšně na mě cosi zahalekal (rusky to nebylo) a už byl v trapu. To bylo naposledy co jsem ho viděl živého. Ne, že by mi ho bylo líto, hajzla jednoho. O pár cenťáků vedle, a nebyl bych tu.

Kolikrát jsem přemýšlel jestli mají i neživé věci nějakého svého ducha. Rozumíte, něco co do nich přechází z nás, živých, a dělá z nich naprosto unikátní kombinaci živého a neživého. Jestli naše byty, domy, auta, to co každodenně používáme, mají i něco z nás, jestli s námi žijí v prospěšné symbióze? Prostě, že jsme všichni obklopeni takovými malými Golemy. Dotknete se jich a oni ožijí a žijí si pak dál vlastními životy. A plní nám i přání. Nevím jak vy, ale stoprocentně to platilo o mém dvoukolém kamarádovi, s bytelnými, zahnutými řidítky, drnčivým zvonkem a masivním rámem. Velamos.

Pomalu jsem se vzpamatovával z šoku. Ještě jsem zahlédl v lese odlesk Mongolíkova samopalu. Po zralé úvaze jsem se vydal zpět do města. Čekalo mě bratru dobrých dvacet kiláků. Snad někoho stopnu. Cestou jsem si sumíroval popis onoho vojáka. Panebože, Rusák a tady? Jsem zvědavej, jak se budou na stanici tvářit, až jim tohle začnu vykládat. Mladej asi přebral, ztratil kolo a tak se nám snaží vnutit tu svou historku. Ha, ha, k popukání. Z pochmurných myšlenek mě vytrhl dušený výkřik. Z lesa. Možná se mi to jen zdálo, ale celý les najednou ztichl. Už jsem vám říkal, že i neživé věci mají svého ducha? Já vím, ty zatracené prášky. No prostě – v celém lese najednou nebylo slyšet živáčka. Rozumíte, venku je krásně, je srpen, parné léto a v lese jak po vymření. A pak jsem se vyděsil ještě víc. Zvonek na svým kole bych poznal i teď, po šestatřiceti letech. Nejprve cinkl jenom jednou. Po chvíli zase. Pak už cinkal vytrvale. Jakoby říkal, tak kdepa si můj kamaráde, přeci mě tu nenecháš? Přiznám se vám, že jsem sakra váhal, jestli raději seběhnout kopec než se dát za zvonkem.

Jak dlouho jsem šel, to nevím. Část mého pochodu se mi z paměti vytratila. Vím jen, že jsem šel po úzké cestě, která vedla hlouběji do lesa. Právě tudy jel před čtvrthodkou Mongolík. Stopy mého kámoše to potvrzovaly. Po chvíli se lesní cesta zúžila ještě víc a za mírnou zatáčkou končila roklí. Chápete to? Šel a jel jsem po různých cestách, ale tahle je v mé hitparádě nejnebezpečnějších lesních stezek na prvním místě. Když jsem se o hodně později díval do jedné staré mapy oné oblasti, stezka tam vyznačená vůbec nebyla. Všechny okolo ano, jen tato jediná ne. Můj dvoukolý kámoš ležel na zemi, na samém konci stezky, nad skalnatým srázem. Přísahám, že z rozbitého předního světla se na mě díval vítězoslavně, až škodolibě. Došel jsem opatrně k okraji rokle a podíval se dolů. Z křovin na dně rokle vyčnívala Mongolíkova noha. Bosá. Vojenská čepice se válela opodál. Když člověk zapojil fantazii, tak z dálky vypadala jako obrostlý kámen. Zbytek Mongolíkova těla ležel zakrytý v křovinách. Nebylo pochyb, že je po něm. Určitě by si nenechal ujít další představení se svišticími kulkami. Otočil jsem se. Váhavě jsem zvedl svého kámoše a opatrně vyšli k asfaltce.

Budete mi věřit, že celou cestu domů jsem cítil spokojené mručení a předení tvora, na němž jsem usilovně šlapal? Z plánovaného výletu nebylo nic, to se rozumí. Kolo jsem zamknul do sklepa a šel na jedno, i když jsem věděl, že to jedním neskončí. V hospodě se na mě všichni dívali úkosem. Jejich oči říkaly – my víme, hochu, my víme, ale necháme si to pro sebe, viď?

Po dvou pivech a dvou panácích jsem došel k závěru, že to prostě musela být jen nešťastná náhoda. Mongolík měl prostě smůlu. Neznámý terén a kdo také mohl tušit, že stezka končí přímo v rokli?

A zvonek zazvonil sám od sebe, ne? Nesnáším ty svoje vnitřní hlasy, které zpochybňují moje rozumné uvažování. Po třetím pivu a panáku jsem se rozhodl, že zvonek zazvonil náhodou, když kolo spadlo na zem a Mongolík přeletěl řidítka, aby si v rokli zlámal vaz. Aha, až na to, že zvonek je na druhé straně kola, než kterou kolo spadlo na zem. A zvonek cinkal pak dál, ne? A vytrvale, jen nelži, ozval se zase jeden z těch vnitřních hajzlíků. Vzdal jsem to.

Objednal jsem si další pivo s nezbytným malým doprovodem a snažil se zapudit vtíravé a znepokojující myšlenky o mém zamčeném kamarádovi, který odpočíval ve sklepě.

V noci mě probudilo hned několik věcí naráz. Bolest hlavy, chtělo se mi na záchod a také nezvyklý hukot na ulici před domem. Napil jsem se vody, odhrnul záclonu a překvapeně se díval na valící se tank, který následoval další, a další…

 

 

 

 

Autor: Jaroslav Franc | pondělí 14.7.2014 23:15 | karma článku: 8,80 | přečteno: 389x
  • Další články autora

Jaroslav Franc

Stařec oře

Na hrubý pytel hrubá záplata. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Přísloví, odkazujících na různé aspekty lidského jednání, jak kladného, tak i záporného, je celá řada.

10.11.2017 v 14:30 | Karma: 13,68 | Přečteno: 463x | Diskuse| Občanské aktivity

Jaroslav Franc

Hic sunt leones

Hic sunt leones - tam žijí lvi, je poměrně známé označení pro oblast neprozkoumanou, nebezpečnou a barbarskou. Ze celospolečenské diskuse mám pocit, že ona bájná a nebezpečná země leží na západ od našich hranic.

8.9.2017 v 10:10 | Karma: 9,07 | Přečteno: 629x | Diskuse| Občanské aktivity

Jaroslav Franc

Ostrůvek negativní deviace

Legrace má mnoho podob. Pro mě je vždy zdrojem nefalšovaného veselí rubrika Spisovatelé v MF Dnes v jejím sobotním vydání - zvláště když zde má příspěvek Vlastimil Vondruška.

30.7.2017 v 17:04 | Karma: 12,23 | Přečteno: 836x | Diskuse| Politika

Jaroslav Franc

Zrušme povinnou školní docházku!

V 21. století jsme svědky mnoha anomálií a anachronismů. Nechme stranou únavné a dechberoucí debaty na téma, zda bylo dříve vejce či slepice, potažmo omeleta, a pojďme se podívat na současné vnímání vzdělávání.

3.4.2017 v 20:02 | Karma: 15,42 | Přečteno: 925x | Diskuse| Kultura

Jaroslav Franc

Začarovaný kruh - vzdělávání po česku?

Naivně jsem si myslel, že s měnícím se světem dojde i k určité modifikaci metod vzdělávání. Především tam, odkud vycházejí budoucí pedagogové. Srážka s realitou nemohla být bolestnější. Ano, řeč je o pedagogických fakultách.

16.2.2016 v 22:26 | Karma: 12,38 | Přečteno: 576x | Diskuse| Občanské aktivity

Jaroslav Franc

Stejně vás SEMELem!

Dnešní den je pošmourný z několika důvodů. Důvod první - venku je hnusně. Důvod druhý - připomínáme si smutné výročí změny režimu, kdy demokracie, unavená, dostala tvrdý direkt. Mátožně vstala až po jedenačtyřiceti letech. Důvod třetí - úžas nad stále větší neomaleností a drzostí (co se nám může stát, že?) diskutérů, obhajující minulý režim a hanící zastánce pořádků dnešních.

25.2.2014 v 16:55 | Karma: 23,23 | Přečteno: 1004x | Diskuse| Politika

Jaroslav Franc

Nelustrovat, vládneme!

Nikdy jsem neměl rád Komanče. Fandil jsem spíše Apačům, koneckonců v jejich čele stál čestný Vinnetou, kterému vydatně pomáhal Old Shatterhand. Karla Maye podezírám, že alespoň touto cestou se vypořádal s jiným Karlem - pohádkářem, který mu konkuroval, Marxem. Jistou dobu to vypadalo, že jsme se s Komanči vypořádali (konečně) i u nás. Ale ouha!

7.2.2014 v 15:10 | Karma: 11,55 | Přečteno: 425x | Diskuse| Politika

Jaroslav Franc

Dobré místo pro život a olomoucké Středisko rané péče Tamtam

Již loni jsem měl možnost si vyzkoušet, jaké to je v adventním čase prodávat ve stánku. Mimo výborného punče jsem prodával i předměty jako například trička, pastelky, dětské výtvory a spoustu dalších propriet, které měly jednoho společného jmenovatele – Středisko rané péče Tamtam v Olomouci, které je součástí občanského sdružení Federace rodičů a přátel sluchově postižených, o.s. Výtěžek z prodeje šel právě na činnost tohoto Střediska, jehož primárním cílem je pomoc rodinám s dětmi se sluchovým postižením od narození až do sedmi let věku.

15.12.2011 v 14:30 | Karma: 7,53 | Přečteno: 523x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Franc

Mám handicap! To se mám, že?

Alespoň toto si určitě myslí naši volení zástupci ve Výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně a téměř určitě ministr zdravotnictví Heger. O co jde? Nedávno jsem měl možnost porovnat dva dokumenty. První se týkal návrhu změn v příspěvcích od zdravotních pojišťoven na pořízení kompenzačních pomůcek u neslyšících (kochleární implantáty) a nedoslýchavých (sluchadla).

13.9.2011 v 15:00 | Karma: 19,95 | Přečteno: 1887x | Diskuse| Politika

Jaroslav Franc

Šetříme!!! Na zdravotně postižených...

Nedělám si iluze o stavu veřejných financí. Ne, že bychom měli málo peněz, ale problém je v jejich spravování. Naši drazí (do slova a do písmene) volení zástupci se rádi ohánějí rádoby pseudoargumenty o nutnosti šetřit, šetřit a ještě jednou šetřit. A tak se rozhodli ušetřit tam, kde to jde nejjednodušeji a u těch, co se nemohou účinně bránit – u zdravotně postižených spoluobčanů.

13.9.2011 v 13:55 | Karma: 18,51 | Přečteno: 999x | Diskuse| Politika

Jaroslav Franc

Zbytečná nebo potřebná sociální služba? FRPSP.

V současnosti, kdy se politici předhánějí, kdo dokáže nejvíce ušetřit, vrcholí boj o bytí a nebytí rozličných sociálních služeb, poskytovaných neziskovými organizacemi. Byť již Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo dofinancování stávajících sociálních služeb, které byly ohroženy díky nižším dotacím, přerozdělované ze strany jednotlivých krajů, vyhráno rozhodně není. Na příkladu Federace rodičů a přátel sluchově postižených bych rád poukázal na potřebnost poskytovaných služeb a také jejich celospolečenský profit z dlouhodobého hlediska.

30.8.2011 v 21:00 | Karma: 10,00 | Přečteno: 843x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Franc

Průšvihy pana K.

Původně se mi nechtělo reagovat na zjevné výplody pomatené mysli pánů H. a posléze i K. Koneckonců běží okurková sezóna, takže se není zase až tak moc čemu divit. Ke všemu se proti blbosti bojuje nejhůře. Ale faktem je, že pokud dopustíme prezentaci těchto "deviantních" postojů, můžeme to rovnou celé zabalit a odevzdaně čekat na realizaci těchto postojů v praxi.

12.8.2011 v 11:05 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1222x | Diskuse| Politika

Jaroslav Franc

Muzeum vězeňství Šatlava

V malebném moravském městečku v podhůří Jeseníků může člověk narazit na raritu. Městečkem je Uničov a onou raritou je muzeum vězeňství Šatlava.

14.7.2011 v 15:43 | Karma: 8,97 | Přečteno: 918x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Franc

Raná péče. Zbytečná nebo potřebná?

V souvislosti s událostmi předcházejících týdnů, kdy se čile protestovalo a demonstrovalo proti omezování a rušení některých sociálních kompenzací pro zdravotně znevýhodněné spoluobčany, je potřeba zmínit i ohrožení služby rané péče. Na následujících řádcích bych na příkladu Střediska rané péče Tamtam v Olomouci ukázal její přínos. Co vlastně tato služba představuje?

15.5.2011 v 12:05 | Karma: 8,64 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Franc

Academia Film Olomouc - Krásný tichý svět

Po roce je tu opět AFO! Z tradiční bohaté nabídky mě osobně zaujal programový blok týkající se neslyšících. Přeci jen je tato problematika veřejností ne příliš reflektována.

14.4.2011 v 16:05 | Karma: 7,49 | Přečteno: 999x | Diskuse| Kultura

Jaroslav Franc

Libye. Nový Vietnam?

V souvislosti s posledními událostmi v Libyi se nabízí otázka, co vlastně Spojené státy a koalice chtějí. Svrhnout Kaddáfího režim či ho jen postrašit?

21.3.2011 v 17:20 | Karma: 14,73 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Politika

Jaroslav Franc

Redakční centra se představují.

V souvislosti s aktuální debatou na téma sociálních škrtů a zhoršování podmínek pro uplatnění zdravotně postižených spoluobčanů se projekt Redakční centra pro neslyšící jeví jako optimistický model, který je hoden následování.

15.3.2011 v 16:50 | Karma: 8,36 | Přečteno: 1285x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Franc

Kalouskova mystifikace?

Při projíždění "kauzy" Kalousek a jeho údajně pořízené videonahrávky z jednání představitelů nejvlivnějších periodik jsem se rozesmál. Proč?

10.3.2011 v 15:20 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Politika

Jaroslav Franc

Postižení. Doslova a do písmene?

V souvislosti s chystanými reformami se plánuje přísnější posuzování držení průkazu ZTP/P či rovnou jejich odebírání. Mají být kráceny i některé příspěvky a dávky, které zdravotně znevýhodnění občané pobírají. Jaká je realita?

7.3.2011 v 19:15 | Karma: 15,05 | Přečteno: 1386x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Franc

Večer tříkrálový.

Byť jsou Tři králové již dávno za námi, rád bych se podělil o zážitky ze včerejšího Tříkrálového večera v Divadle ABC, moderovaný Jaroslavem Duškem.

2.3.2011 v 16:19 | Karma: 6,79 | Přečteno: 1314x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 966x
Povoláním jsem historik, v současnosti působím v oblasti vzdělávání a muzejnictví.

Seznam rubrik