Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hic sunt leones

8. 09. 2017 10:10:56
Hic sunt leones - tam žijí lvi, je poměrně známé označení pro oblast neprozkoumanou, nebezpečnou a barbarskou. Ze celospolečenské diskuse mám pocit, že ona bájná a nebezpečná země leží na západ od našich hranic.

V oné nebezpečné oblasti je vše špatně a hlavně jsou tam uprchlíci! Páchají zvěrstva a jsou nebezpečím pro naši, tak skvělou civilizaci. Jak jsem psal ve svém předešlém blogu, v čele pomyslné kohorty, odvolávající se na pochybnou interpretaci (nejen) českých dějin, stojí historik Vondruška.

Po několika klidných sobotách, se mi opět dostalo výživné masáže z pera výše zmíněného pána o nebezpečí terorismu, islámu, že jak česká, tak i evropská elita je neschopná a celý tento výlev končí vcelku optimistickým konstatováním, že nás čeká zkáza.

Což o to, každý z nás má právo na svůj názor a jeho prezentaci v rámci svého mikrosvěta. Jak už jsem ale zmiňoval, není přípustné, aby člověk, označující se za erudovaného historika, nakládal s fakty tak, že jsou v podstatě tzv. fake news.

Namátkou - Vondruška kritizuje nečinnost a neschopnost politických elit s poukazem na teroristický útok v Barceloně, s tím, že že lítost politiků (i nad jeho hrobem jako případné oběti ataku teroristů) je falešná a že jsme vydáni napospas bestiím. Nevím, ale chce se mi věřit, že nejen politici dané země, ale i celého světa, stejně tak jako celý civilizovaný svět byl nejen šokován, nýbrž plný solidarity a soucitu s oběťmi a pozůstalými.

Dále kritizuje nečinnost orgánů, které nás mají před podobnými útoky chránit a vykonávat prevenci. Dovoluji si upozornit, že valná většina plánovaných útoků bývá zavčas odhalena a pachatelé eliminováni. Toť k oné údajné nečinnosti.

Jako historik Vondruška jistě ví, že islám a Evropa jsou spolu propojeni po staletí. Období vcelku klidné koexistence střídalo období konfrontace. Spojovat terorismus výlučně s islámem je dnes nejrozšířenější a vcelku primitivní hláškou.

Není pravda, že se k nám valí hordy atentátníků z tzv. Islámského státu - většina útoků byla spáchána usedlými, generaci v Evropě žijícími lidmi, kteří bez ostychu užívali západního způsobu života. To že se začali nudit a chtěli se "proslavit", či se nechali ovlivnit radikálními myšlenkami, je věc jiná. Je to spíše otázka vhodnější integrace migrantů, kteří prostě neměli takové štěstí jako my, co se týče místa narození.

Podotýkám, že v každé společnosti se vždy najde několik jedinců, kteří zkazí vcelku příznivý obraz vůči veřejnosti. Ať jsou to katolíci (IRA, skandály v církvi) nebo muslimové. Když jsem byl v Bruselu, navštívil jsem i onu (dnes nechvalně) známou čtvrť Molenbeek. Stejně tak i v Londýně, jsem zde potkal poměrně hlučné a hrozivě se tvářící muže v kaftanech, kteří kamsi a komusi hrozili, popřípadě vylepovali samolepky s radikálními hesly na autobusové zastávky a další plochy ve městě. Za útrpného přihlížení souvěrců, na kterých bylo vidět, že s nimi nejen nesouhlasí, ale také je moc neberou jako součást komunity.

Stejně tak i jsem rád, že v médiích jsou vidět i oni (proklínaní) imámové, kteří jasně deklarují svoji sounáležitost s humanistickým pohledem na svět.

Abych pana Vondušku uklidnil - nemusí se bát, že si atentátníci vyhlédnou jeho (proč?) a že politická elita země bude falešně lkát nad jeho hrobem a neupřímně kondolovat jeho rodině. Jednoduše proto, že dnešní svět je jiný než v představách Vondruškových.

V reálném světě také žijí lvi. Ale víme o nich. Jsou zbaveni bájného mystifikačního oparu a nestraší se jimi ostatní spoluobčany.

A o to tu jde.

Autor: Jaroslav Franc | pátek 8.9.2017 10:10 | karma článku: 8.67 | přečteno: 535x

Další články blogera

Jaroslav Franc

Ostrůvek negativní deviace

Legrace má mnoho podob. Pro mě je vždy zdrojem nefalšovaného veselí rubrika Spisovatelé v MF Dnes v jejím sobotním vydání - zvláště když zde má příspěvek Vlastimil Vondruška.

30.7.2017 v 17:04 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 720 | Diskuse

Jaroslav Franc

Zrušme povinnou školní docházku!

V 21. století jsme svědky mnoha anomálií a anachronismů. Nechme stranou únavné a dechberoucí debaty na téma, zda bylo dříve vejce či slepice, potažmo omeleta, a pojďme se podívat na současné vnímání vzdělávání.

3.4.2017 v 20:02 | Karma článku: 14.55 | Přečteno: 842 | Diskuse

Jaroslav Franc

Začarovaný kruh - vzdělávání po česku?

Naivně jsem si myslel, že s měnícím se světem dojde i k určité modifikaci metod vzdělávání. Především tam, odkud vycházejí budoucí pedagogové. Srážka s realitou nemohla být bolestnější. Ano, řeč je o pedagogických fakultách.

16.2.2016 v 22:26 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 565 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Karel Trčálek

Míšení kultur je obohacující, píše se v tomto článku

Kdoví, kdo všechno si tento můj článek přečte, a kdoví, co všechno z toho vyvodí! Možná jsem ho měl nechat rovnou přeložit do němčiny nějakým rodilým mluvčím

20.9.2017 v 18:17 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 631 | Diskuse

Kristýna Pešáková

Malé velké triky pro inkluzi dětí s odlišným mateřským jazykem

V poslední době často potkávám bezradné vyučující, v jejichž třídě se najednou ocitlo dítě s odlišným mateřským jazykem. Často si neví rady, jak je integrovat do kolektivu a jak podporovat kolektiv, aby je přijal.

20.9.2017 v 18:01 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 589 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Zeman: teroristé jsou ukryti v nynější migrační vlně

Samozřejmě je migrační vlna zásadním problémem dneška. Nikdo ale nemůže věřit, že tisíce tajných agentů mnoha států nejsou schopni zjistit toky peněz a informací vyvolávajících tento problém. Zcela určitě to mnoho vlád dobře zná.

20.9.2017 v 12:53 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 1209 | Diskuse

Adam Mikulášek

Míšení je obohacující, píše se v učebnici pro 4. Třídu

Nedávno jsem četl na blogu exministryně školství Kateřiny Valachové, že žádnou multikulti výchovu nezavádí a že nechce politizovat školství.

20.9.2017 v 11:35 | Karma článku: 43.47 | Přečteno: 2773 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Zničíme KLDR, pokud neskončí provokace.

Toto je věta z projevu prezidenta USA na plénu OSN. Nechápu, proč se takto Donald Trump projevuje.Patřil jsem k těm,kteří očekávali zásadní změnu rétoriky amerických prezidentů. Bohužel jsem zarmoucen a nechápu tyto postoje.

19.9.2017 v 18:03 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 628 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 966
Povoláním jsem historik, v současnosti působím v oblasti vzdělávání a muzejnictví.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.